Podgląd treści WWW Dzialania

17 lip 2017
Nowa Huta miała być wzorcowym miastem „nowej” socjalistycznej Polski, świeckim miastem robotniczym. Czas jednak pokazał, że Nowa Huta nie stała się symbolem socjalizmu, ale walki z narzuconym Polsce systemem komunistycznym. Obiektyw towarzyszył Nowej Hucie od samego początku. Sztandarowa inwestycja socjalistycznego państwa musiała być dokładnie udokumentowana. Na oficjalnych zdjęciach możemy oglądać poszczególne etapy wznoszenia miasta i metalurgicznego kombinatu.
21 kwi 2017
W XIX wieku wielką popularnością cieszyła się fotografia portretowa, stanowiąca główne źródło zarobku zakładów fotograficznych. Wybitny krakowski fotograf Ignacy Krieger (1817-1889) również nie stronił od wykonywania portretów atelierowych, ale przeszedł do historii przede wszystkim jako jeden z pierwszych dokumentalistów Krakowa.
31 mar 2017
Amalia Krieger (1846-1928) jedna z pierwszych krakowskich fotografek, „znana w szerokich kołach artystycznych i obywatelskich nie tylko miasta Krakowa, ale i w całej Polsce i cieszyła się z powodu swych zalet charakteru i wykształcenia artystycznego powszechną sympatią.
20 lut 2017
16 lutego 1933 roku Rada Miejska, pod przewodnictwem ówczesnego wiceprezydenta Kazimierza Kumanieckiego, wybrała nowego prezydenta Krakowa. Był nim Mieczysław Kaplicki (1875-1959), który sprawował pieczę nad miastem aż do 1939 roku.
31 sty 2017
W zbiorach Muzeum Historycznego Miasta Krakowa znajduje się seria kilku fotografii dokumentujących jeden z ciekawszych w historii teatru polskiego eksperymentów scenicznych. Chodzi o inscenizację sztuki "Castus Joseph" Szymona Szymonowca, w reżyserii Tadeusza Pawlikowskiego.
20 sty 2017
Nikt im iść nie kazał….. to słowa poety i legionisty Edwarda Słońskiego z pieśni „A gdy na wojenkę”, która powstała w 1915 roku. Słoński tworzył poezję patriotyczną związaną z Legionami. Zacytowane słowa znakomicie łączą losy dwóch pokoleń - legionistów i powstańców styczniowych.
21 gru 2016
18 grudnia 1910 r. ukazał się pierwszy numer dziennika „Ilustrowany Kurier Codzienny”. Jego założycielem był Marian Dąbrowski (1878-1958), polonista, dziennikarz i przedsiębiorca prasowy. W krótkim czasie „Kurier” stał się najpoczytniejszym dziennikiem w Krakowie. Początkowo była to nieduża gazetka z niewielką liczbą ilustracji rysowanych ręcznie. Siedziba redakcji mieściła się najpierw w Pałacu Spiskim przy Rynku Głównym 34.
11 gru 2016
Niemal natychmiast po wrześniowej klęsce Polski Niemcy skonfiskowali wyposażenie laboratoriów i materiały fotograficzne, a za robienie zdjęć i posiadanie sprzętu fotograficznego bez pozwolenia groziły surowe kary. Przedwojenne zakłady fotograficzne działały nadal, ale na potrzeby okupantów, to właśnie oni byli klientami, dla nich wywoływano klisze i robiono odbitki.
9 lis 2016
Aktor na scenie ma twarz postaci, w którą się wciela. Wczoraj tragiczny bohater, dziś komik, jutro amant. Trudno uchwycić prawdziwe oblicze aktora, jego wyrazisty charakter i oryginalną osobowość w jednym tylko portrecie. Takiego zadania podjął się Henryk Herz-Barwiński (1877–1970), rysując karykatury znanych aktorów dwudziestolecia międzywojennego.
20 paź 2016
Październik. Jeszcze tylko do końca miesiąca można codziennie odwiedzać krakowski Ogród Botaniczny, po czym, jak co roku, zostanie on zamknięty na okres zimowy. Przygotowana kolekcja grafik, rysunków i akwarel ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pokazuje Ogród Botaniczny w Krakowie w okresie pierwszych stu lat jego egzystencji i zachęca Państwa do złożenia w ogrodzie jesiennej wizyty.
13 paź 2016
Czy wiecie, że 15 października przypada Światowy Dzień Mycia Rąk? Celem święta ustanowionego w 2008 roku przez ONZ jest globalna edukacja w zakresie mycia rąk przy pomocy wody i mydła. Ta prosta czynność pozwala na uniknięcie wielu groźnych chorób, szczególnie przez najmłodszych.
8 paź 2016
Jak Rydel Kolberga naśladował… „Zaczarowane koło” to jeden z najlepiej znanych dramatów Lucjana Rydla. Historia tego utworu sięga roku 1893, gdy - wówczas dopiero zdobywający doświadczenie na polu literackim - Lucjan Rydel, korespondując z Stanisławem Wyspiańskim, wspominał, że chce napisać sztukę o Borucie. Kiełkującemu wówczas pomysłowi Wyspiański przyklasnął z aprobatą słowami: „o Borucie! A to może być bardzo ładne”.
7 wrz 2016
Co łączy króla Jana III Sobieskiego, generała Józefa Bema, Jana Matejkę i Stanisława Wyspiańskiego? Wszyscy oni są absolwentami najstarszej krakowskiej szkoły średniej, popularnie zwanej „Nowodworkiem”...
18 sie 2016
Pośród tradycyjnych widoków gołębi, dorożek, Sukiennic nieodłącznym elementem pejzażu krakowskiego Rynku od wieków były i są kwiaciarki.
14 lip 2016
Nadeszło lato – czas wakacji, urlopów, aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Rozpoczął się już sezon kajakowy, a przyjemna pogoda sprzyja miłośnikom sportów wodnych. Z tej okazji prezentujemy kilka fotografii wykonanych podczas I Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Kajakarstwie Górskim, które odbyły się w dniach 20-21 maja 1934 r.
7 lip 2016
Za oknami trwa piękne lato. Wraz z nim nastała fala upałów, dlatego dla ochłody przygotowaliśmy cykl zdjęć zrobionych zimą 1970 roku. Przedstawiają one personel i wnętrza restauracji Ludowej, która mieściła się na osiedlu Zielonym (przy ul. Demakowa) w Nowej Hucie.
16 cze 2016
W Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35) od 24 czerwca 2016 r. prezentowana jest wystawa "Miasto bez murów. W 650. rocznicę lokacji Kleparza (1366-2016)"
8 lut 2016
„Wawelski pochód«, kolosalny korowód historycznych postaci, trzydzieści dwa metry długi, który opowiadać będzie o wielkości czasów minionych. (…) Jak prastary pergamin roztacza się korowód postaci wyszłych z wawelskich podziemi. Ci co na ziemi zjawili się najdawniej, zaczynają pochód, ci co przyszli później kończą korowód” (cyt. za: Katalog wystawy Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. I Wacława Szymanowskiego „Pochód na Wawel”, II. wystawa ogólna obrazów, maj– czerwiec 1912. Kraków 1912, s. 17).
18 sty 2016
Projekt osiedli wokół placu Centralnego bazował na idei tzw. jednostki sąsiedzkiej (neighborhood unit concept) stworzonej w 1923 r. przez Clarence’a A. Perry’ego.
18 sty 2016
Natan Krieger, syn Ignacego – znanego krakowskiego fotografa, odziedziczył po ojcu zakład fotograficzny oraz pasję do robienia zdjęć.

Podgląd treści WWW Dzialania

Muzeum bez barier

Wystawa Kraków – czas okupacji 1939–1945 w oddziale Fabryka Schindlera została udostępniona dla widzów z niepełnosprawnością wzroku i słuchu. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, przygotowane we współpracy z Fundacją Kultury bez Barier i Fundacją Dzieciom Zdążyć z Pomocą w ramach projektu Muzeum Poza Ciszą i Ciemnością dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pod linkiem
http://www.mhk.pl/muzeum-bez-barier zamieszczone zostały pliki mp3 z audiodeskrypcją wystawy, do pobrania na telefon lub odtwarzacz mp3. Każdy z audiodeskrypcyjnych tekstów składa się z dwóch części – opisu sali lub konkretnego eksponatu oraz opisu merytorycznego prezentowanego na wystawie zagadnienia.  Podczas zwiedzania wystawy osoby niedowidzące i niewidome będą mogły również skorzystać z materiałów tyflograficznych, czyli wypukłych modeli ułatwiających odtworzenie w wyobraźni wybranych elementów ekspozycji.

Dla osób niesłyszących i niedosłyszących przygotowane zostały wideo tłumaczenia (na język migowy) oraz napisy do wybranych prezentacji multimedialnych i filmów, a także opracowało przewodnik po dźwiękach wystawy, które tworzą jej integralną część, a bez których jej odbiór jest niepełny.